Drzewa-ładowarki produkują energię w Piekarach Śląskich

Drzewa-ładowarki produkują energię w Piekarach Śląskich

Pięć innowacyjnych drzew stanęło w Piekarach Śląskich. To nietypowe rośliny, bo dzięki nim możemy naładować telefon, napompować koła w rowerze albo skorzystać z wifi. We współpracy z miastem akcje zainicjował Park Przemysłowy EkoPark.   

Nie produkują tlenu, ale energię elektryczną. Pozwalają także dopompować koło w rowerze czy skorzystać z wifi – pierwszych pięć innowacyjnych urządzeń stanęło w Piekarach Śląskich. To innowacyjne rozwiązanie, wykorzystujące odnawialne źródła energii do ładowania telefonu i zasilania kompresora. Poprzez miejską sieć hot spotów oferuje dostęp do wifi, a jednocześnie wykorzystuje nową powierzchnię reklamową wraz z nagraniami audio.

 

 

 

Dodatkowo innowacyjne „drzewa” są przystosowane do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących, mają instrukcję napisaną alfabetem Braillea. Jeśli rośliny z panelami fotowoltaicznymi zyskają uznanie mieszkańców, władze miasta planują rozbudowanie systemu i wytypowanie dodatkowych lokalizacji.

 

 

Piekary Śląskie to niewielkie, ale bardzo zaawansowane technologicznie miasto. Wcześniej zastosowano tam aplikację Parkanizer, ułatwiającą kierowcom znalezienie wolnych miejsc do parkowania. System zbiera informacje o dostępności miejsc parkingowych poprzez zainstalowane na każdym miejscu czujniki, po czym przesyła je do aplikacji mobilnej, która pomaga kierowcom odnaleźć wolne miejsca. W mieście działają również urządzenia do pomiaru jakości powietrza o nazwie Nochal – system lokalnego monitorowania pyłów zawieszonych. Składa się z czujników i strony internetowej prezentującej ich stężenie. Czujnik mierzy stężenie pyłów zawieszonych PM10, PM2,5, a także temperaturę i wilgotność powietrza. Wyposażony jest w tablicę LED, prezentującą średnią wartość PM10.