Bomby Kwiatowe – co to jest? Jak je zrobić krok po kroku.
Zielony Festyn w Miłocinie na pożegnanie lata i warsztaty z Firmą Metkom
28 sierpnia na Osiedlu Miłocin w Rzeszowie odbył się Zielony Festyn na pożegnanie lata. Co działo się na tym ekologicznym wydarzeniu? Grała tam muzyka, która sama porywała do tańca. Można było zjeść smaczną kiełbaskę z grilla. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla dzieci: konkursy, gry i zabawy z nagrodami, dmuchańce, animacje, eko-warsztaty prowadzone przez Stowarzyszenie „EKOSKOP”, jazdę na konikach i alpaki do pogłaskania. Jedną z atrakcji były też bomby kwiatowe i możliwość ich „skonstruowania” na warsztatach prowadzonych na stoisku Firmy Metkom.
Bomby kwiatowe – co to takiego i jak to się robi?
Bomby kwiatowe, formalnie nazywane bombami nasiennymi, to kluczowy element bardzo starej technika siewu znanej już w Starożytnym Egipcie. Aktualnie taka forma wysiewania (tylko że z samolotu) odnajduje swoje zastosowanie podczas przywracania ekosystemu i powtórnego zalesienie w takich krajach jak USA, Chiny czy Australia.
Bomby kwiatowe odegrały też bardzo ważną rolę w latach 70 dla ruchu aktywistów tzn. „partyzantki ogrodniczej”, którzy silnie działali na rzecz zazielenienia szybko rozwijających się miast przemysłowych.
Co potrzebujesz, by „skonstruować” swoją bombę kwiatową?
Zacznij od zebrania niezbędnych składników. Będziesz potrzebować ziemi, glinki ogrodniczej, wody i nasion łąki kwiatowej. Pamiętaj również o przygotowaniu miski oraz wykorzystanej, tekturowej tacki po jajkach (lub tekturowego opakowania po jajkach).
Jak przygotować bombę kwiatową?
Pierwszym krokiem do stworzenia swojej bomby jest wymieszanie wszystkich składników. Pamiętaj by nie dodać za dużo wody. Ziemia i glinka mają się do siebie kleić a nasiona łąki nie powinny pływać w „bajorku” 🙂
Następnie z powstałej masy w dłoniach zaczynamy formować kulki lub kule – w zależności od własnych preferencji . Na koniec powstałe bomby zostawiamy do przeschnięcia w tekturowym opakowaniu po jajkach.
Bomba kwiatowa – co z nią zrobić?
Gdy nasza bomba stwardnieje, możemy ją zostawić w betonowej przestrzeni miejskiej, włożyć do doniczki i postawić na oknie lub balkonie.
W momencie „wybuchu” naszej bomby stajemy się właścicielami swojej małej, prywatnej łąki, która w jesienne dni będzie przywoływać nam wspomnienie lata.
Tworzenie bomb kwiatowych to świetna zabawa dla małych i dużych.
Sprawdź relacje z naszych warsztatów ekologicznych z bomb kwiatowych >>