Złom stalowy, złom kolorowy – jak wygląda transport złomu?
Złom stalowy, złom żeliwny i metale kolorowe
Złom to surowiec idealnie nadający się do recyklingu i ponownego przetworzenia. Do odpadów złomowych można zaliczyć takie przedmioty jak m.in.: stare maszyny, elementy konstrukcji stalowych, aluminiowych, profile, puszki, zużyte felgi, blachy czy części instalacji grzewczej. Wyżej wymienione przedmioty należy posegregować na odpowiednie rodzaje złomu stopowego. Wyróżniamy trzy typy złomu: złom stalowy, złom żeliwny i metale kolorowe (metale nieżelazne).
Wszystkie rodzaje złomu można spotkać w wielu gospodarstwach i przedsiębiorstwach.
Dla osób bez doświadczenia, odpady złomowe nie mają żadnej wartości, są tylko stertą nikomu niepotrzebnych „śmieci”. Jest to bardzo mylne i nieekonomiczne myślenie.
Chcesz poznać ceny złomu dla klientów detalicznych? Sprawdź nasz cennik złomu online.
Transport złomu – jak należy przewozić złom?
Odpady złomowe są materiałem, który musi być przewożony w bezpiecznych warunkach. Do transportu złomu przeznaczone są specjalistyczne kontenery i samochody dostawcze (często auta z samo załadunkiem, tzw. HDS). W zależności od ilości odbieranego złomu, profesjonalne firmy świadczą też usługę ustawienia kontenera pod adresem wskazanym przez klienta umożliwiając systematyczny odbiór odpadu z zakładu. Dzięki takiemu rozwiązaniu klient może sam segregować odpad złomowy i podnosić wartość sprzedawanego surowca.
Niezależnie od tego czy dysponujesz dużą ilością złomu stalowego, żeliwnego czy metali kolorowych (miedź, mosiądz, ołów czy aluminium) warto sprawdzić gdzie trafiają powierzone firmie zewnętrznej odpady przemysłowe. Pamiętaj, że recykling złomu jest niezmiernie ważny, ponieważ surowce wchodzące w jego skład są nieodnawialne. Tylko 30% miedzi i aluminium dostaje „drugie życie”. W przypadku złomu stalowego jest to 40%.
Transport złomu – obowiązkowy wpis BDO i Karta przekazania odpadu
Kto może transportować złom? W styczniu 2020 roku wycofano decyzje na transport odpadów. Ich miejsce zajął wpis do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami. Co to takiego? Każdy przedsiębiorca chcący transportować odpady posiada unikalny, przypisany indywidualnie numer rejestrowy. Dany numer służy m.in. do weryfikacji przeźnika odpadów. Przedsiębiorcy wpisani do BDO muszą prowadzić elektrofoniczną ewidencję oraz sprawozdawczość odpadów. Rejestr firm w BDO jest ogólnie dostępny, dzięki czemu bez problemu sprawdzisz czy Twój przewoźnik posiada wpis w odpowiednim dziale w BDO (dział VII).
Kolejną ważną rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że transportujący musi posiadać wygenerowane potwierdzenie lub zatwierdzoną Kartę przekazania odpadu. Po zrealizowanym przejęciu odpadu przez odbiorcę, transportujący potwierdza wykonanie transportu.
A czym jest Karta przekazania odpadu? KPO, czyli Karta przekazania odpadów to sporządzony przez system BDO dowód prawidłowego przekazania odpadu do uprawnionego odbiorcy. Obowiązek jej wystawienia ciąży na przedsiębiorcy wytwarzającym odpady, a jej wystawianie jest konieczne w momencie przejęcia odpadu przez firmę zewnętrzną.
Rejestr podmiotów występujących w BDO sprawdzisz tutaj: https://rejestr-bdo.mos.gov.pl/Registry/Index
Kody złomu stalowego i żeliwnego: 020110, 120101, 120102, 150104, 160117, 160104, 160117, 170405, 170407, 191001, 191202, 200140
Kody metali kolorowych: 120103, 120104, 160118, 170401, 170402, 170403, 170404, 170406, 191002, 191203
Kontenery na złom – na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim kontenery przeznaczone do przewożenia złomu muszą być produkowane zgodnie z normą DIN 30722 z wysokowytrzymałej stali. Występuje naprawdę wiele modeli kontenerów do przewozu odpadów złomowych. Różnią się one między sobą wymiarami, sposobem otwierania oraz przeznaczeniem, np. kontenery dostosowane do obsługi hakowca.
Kontenery stawiane na zakładach przemysłowych zawsze są dobierane w sposób indywidualny, zgodnie z oczekiwaniami klienta.
Szukasz firmy zajmującej się transportem złomu? Jesteśmy do Twojej dyspozycji.
Sprawdź także Skup złomu i metali kolorowych dla firm
Zobacz również Odbiór, utylizacja i recykling odpadów przemysłowych