Skrzydła dla Filipa – skrzydła anioła ze złomu w Rzeszowie. Jak to się zaczęło?
Skrzydła dla Filipa to nazwa akcji charytatywnej, mającej na celu zebranie środków na rehabilitację i leczenie małego Filipa Bieli. Chłopiec będąc niemowlęciem uległ nieszczęśliwemu wypadkowi. Uszkodził mózg i czaszkę, złamał nóżkę, obił serce i nerki. Obrażenia były na tyle poważne, że Filipowi nie dawano szans na przeżycie. Dzięki wytrwałości rodziców chłopca, Sylwii i Pawłowi, Filip ma już trzy lata. Bliscy, chłopca robią wszystko, by wesprzeć prawidłowy rozwój swojego dziecka, niestety jest to bardzo kosztowne.
Gdy Piotr Grędysa, Prezes Firmy Metkom, poznał historię rodziny Filipa, postanowił pomóc. Zaangażował swoich pracowników by zorganizowali akcję charytatywną polegającą na zbiórce złomu. Tak powstał pomysł Skrzydeł dla Filipa, ogromnej rzeźby skrzydeł anioła ze złomu w Rzeszowie. Prace nad samą dokumentacją trwały ponad rok. Niełatwym zadaniem okazało się także znalezienie kowala, który podejmie się nietypowego wyzwania – wykonania czterometrowej, złomowej rzeźby. Na szczęście wszystkie założenia udało się zrealizować. Dziś możemy podziwiać efekty pracy Zespołu Metkom.
Organizatorem akcji Skrzydła dla Filipa jest firma Metkom, a współorganizatorem Stowarzyszenie Pod Skrzydłem Anioła. Akcja została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Rzeszowa, Konrada Fijołka. Wykonania rzeźby i jej konstrukcji podjął się podkarpacki kowal-artysta z Futomy, Janusz Świst.
Ile Metkom zebrał pieniędzy na rzecz chłopca? I dlaczego warto pomagać?
Zbiórka akcji Skrzydła dla Filipa, skierowana była do przedsiębiorców, którzy mogli przekazać złom firmie Metkom. Następnie surowiec został spieniężony, a otrzymane środki zostały w całości wpłacone na rzecz chłopca. W sumie udało się zebrać 120 000 zł.
Wiele osób nie wierzyło, że projekt dojdzie do skutku oraz że uda się zebrać jakąkolwiek kwotę. Mimo wszystkich przeciwności, Metkom zmotywował swoich pracowników by zaangażowali się w akcję dla Filipa. Trudno przeliczyć na pieniądze wkład włożony w realizację Skrzydeł dla Filipa.
Biorąc pod uwagę szczytny cel, naszą pracę zespołową, wkład innych przedsiębiorstw i ich pracowników oraz nadzieję rodziców, wiemy, że to działanie to niematerialny sukces. Wartości, jakie skrzydła ze złomu wniosły do naszej firmy, są bezcenne. Razem pomogliśmy małemu wojownikowi, bez którego ten projekt nie miałby sensu. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i zaufanie. – mówi Piotr Grędysa, Prezes Spółki Metkom.
Pamiętaj, że nadal możesz wesprzeć leczenie i rehabilitację Filipa. Wejdź na stronę Stowarzyszenia Pod Skrzydłem Anioła i przelej dowolną kwotę na rzecz chłopce: Pomóżmy w uzbieraniu środków na leczenie i rehabilitację Małego Filipka >>
Złom – wartościowy surowiec
Jak widać na przykładzie Metkom, złom można nie tylko przetworzyć w procesie recyklingu i wykorzystać w przemyśle. Z przedmiotów niepotrzebnych powstała całkiem nowa forma sztuki, obok której nie można przejść obojętnie. Dodatkowo skrzydła anioła ze złomu stały się symbolem wspólnego pomagania i zaangażowania. Takie działania zmieniają podejście do branży odpadów przemysłowych. Mamy nadzieję, że zainspirujemy inne firmy do podobnych akcji.
Sprawdź także film z wydarzenia:
Czy wiesz, że firma Metkom zorganizowała Green Weekend w Rzeszowie? Sprawdź co działo się na trzydniowym, ekologicznym wydarzeniu: Green Weekend 2022 w Rzeszowie. Podsumowanie eko wydarzenia
Możesz sprawdzić także fotorelacje z naszego ekologicznego toru przeszkód z odpadów przemysłowych w ramach Zawodów Toughest Firefighter Challenge Ekologiczny tor przeszkod Firmy Metkom w Rzeszowie