Metkom partnerem międzynarodowego projektu Circular Ports – wdrażamy gospodarkę obiegu zamkniętego w środowiskach portowych

Spis treści

Z dumą informujemy, że Metkom, jako jedyny polski przedstawiciel biznesu, bierze czynny udział w międzynarodowym projekcie badawczo-wdrożeniowym Circular Ports. Wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim tworzymy polskie konsorcjum, które pracuje nad nowymi standardami Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ) dla europejskich portów morskich.

Projekt Circular Ports, realizowany w ramach programu Interreg Baltic Sea Region, dysponuje budżetem o wartości ponad 4,15 mln euro. Gromadzi on unikalną sieć partnerów z całego regionu Morza Bałtyckiego – w tym z Niemiec, Finlandii, Estonii, Szwecji i Danii. Wśród uczestników znajdują się zarządy portów, władze miejskie oraz wiodące uniwersytety i instytucje badawcze.

Jaki jest cel projektu?

Głównym założeniem Circular Ports jest przyspieszenie transformacji portów Morza Bałtyckiego w tzw. zero-waste hubs (węzły bezodpadowe). Konsorcjum bada możliwości symbiozy przemysłowej w środowisku portowym, dążąc do redukcji odpadów, optymalizacji przepływu materiałów oraz ustanowienia w pełni opłacalnych, rynkowych modeli biznesowych opartych na Gospodarce Obiegu Zamkniętego.

Rola Metkom: “Boots on the ground”, czyli biznesowa praktyka

Udział w tak prestiżowym przedsięwzięciu to dla nas ogromne wyróżnienie, ale i odpowiedzialność. Dlaczego projekt naukowo-badawczy potrzebuje firmy takiej jak nasza?

Odpowiedź jest prosta: dostarczamy twardą, rynkową wiedzę. Jako operator usług Total Waste Management (TWM), Metkom wnosi do projektu praktyczne doświadczenie i operacyjne spojrzenie na zarządzanie odpadami. Naszą misją jest dbanie o to, aby opracowywane przez naukowców modele były możliwe do wdrożenia w rzeczywistości biznesowej. Weryfikujemy teorie z rynkowymi realiami logistyki, przepisami prawnymi oraz klasyfikacjami kodów EWC.

Co dokładnie robimy? Pilotaż w polskich portach morskich

Wraz z Uniwersytetem Gdańskim jesteśmy odpowiedzialni za realizację polskiego pilotażu. Nasze działania skupiają się na ścisłej współpracy z kluczowymi operatorami terminali głównie w Gdańsku oraz Gdyni. 

W ramach projektu zajmujemy się m.in.:

  • Przeprowadzaniem audytów operacyjnych w terenie – Wykonujemy szczegółowe audyty środowiskowo-logistyczne w terminalach i portach, które bezpośrednio skutkują projektowaniem nowych, szytych na miarę rozwiązań biznesowych, idealnie wpisujących się w założenia GOZ.
  • Optymalizacją logistyki wewnętrznej – analizujemy i usprawniamy fizyczny przepływ strumieni odpadów wewnątrz terminali portowych.
  • Wdrażaniem zaawansowanych procesów odzysku – mapujemy i dopasowujemy rozwiązania oparte na procesach recyklingu i odzysku. Zamiast “down-cyclingu” lub utylizacji, pokazujemy, jak przekształcić uciążliwy odpad portowy w pełnowartościowy surowiec wtórny.
  • Diagnozowaniem barier systemowych – na bazie informacji zebranych podczas audytów oraz naszego doświadczenia opracowaliśmy m.in. raport  który szczegółowo identyfikuje rzeczywiste bariery prawne, administracyjne i informacyjne w zarządzaniu odpadami w środowisku portowym.

Patrzymy w przyszłość

Uczestnictwo w projekcie Circular Ports to dla Metkomu kolejny krok w stronę zrównoważonego rozwoju. Udowadniamy, że odpowiednio zaprojektowane procesy zarządzania odpadami – oparte na rzetelnych audytach – mogą nie tylko chronić środowisko, ale także generować realne zyski i optymalizacje kosztowe dla biznesu morskiego.

Będziemy na bieżąco informować o kolejnych kamieniach milowych i wynikach naszych prac w terenie!

Metkom AI
Kliknij, aby porozmawiać
Zapytaj o ceny złomu
Sprawdź godziny otwarcia
Metkom AI
Asystentka AI - Uczę się!
Podaj cenę miedzi millbery Godziny otwarcia skupu w Rzeszowie Chcę porozmawiać o współpracy